Sprawozdanie finansowe w spółce z o. o.

obsługa prawna firm Warszawa

 Jednym z licznych obowiązków zarządu spółki z o.o. jest coroczne przygotowywanie sprawozdań finansowych oraz składanie go zgromadzeniu wspólników do przyjęcia. Sprawozdania takie winny być złożone we właściwym sądzie rejestrowym w terminie nie dłuższym niż sześć miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

rejestracja spółki w KRS Warszawa

W myśl art. 45 ust.2 ustawy o rachunkowości ww. sprawozdanie składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Podkreślenia wymaga fakt, że obowiązek sporządzenia niniejszego sprawozdania spoczywa na aktualnym zarządzie.

radca prawny obsługa prawna Warszawa

Często bowiem zdarza się, że na koniec roku obrotowego kończą się mandaty członków poprzedniego Zarządu i powołany zostaje nowy Zarząd, który nie ma kompletnych informacji, co w poprzednim roku obrotowym działo się ze spółką. Niemniej w myśl art. 203 § 3 oraz art. 370 § 3 k.s.h. członkowie Zarządu przygotowujący sprawozdanie z działalności mają prawo domagać się od byłych członków Zarządu składania wyjaśnień dotyczących okresu, w którym osoby te pełniły funkcję członka Zarządu. Z innego punktu widzenia były członek Zarządu ma prawo wglądu w treść sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego spółki, a także przedłożenia spółce pisemnej opinii odnoszącej się do tych dokumentów.

obsługa prawna spółek Warszawa

Prawem i obowiązkiem byłego członka Zarządu jest także obecność na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników, na którym będzie podejmowana uchwała pozytywnie opiniująca sprawozdania. Trzeba pamiętać, że niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego we właściwym sądzie rejestrowym – a więc w tym wydziale KRS, w którym dana spółka z o.o. została zarejestrowana – zagrożone jest karą grzywny lub ograniczenia wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *